ВРАКА – Српска општина у Албанији
Пише: Дејан Бешовић
Врака је српска општина у сјеверној Албанији у округу Скадра. Регион обухвата насеља смјештена на обали Скадарског језера, неких 7 км северно од града Скадра. Врака је састављена од осам села а сједиште општине налази се у селу Борич . Овај етнографски регион насељавају Срби и Подгоричани (како тамо називају Србе исламске вјере) и то је центар српске заједнице у Албанији.
Године 2007. лингвисти Клаус Штајнке и Џелал Илири су радом на терену уврдили тачност навода у литератури из прошлости, о постојању села етничких мањина која говори српским језиком и који припадају Српској националној заједници . У области Скадра постоје следећа села са српском популацијом која говори зетски дијалект српског језика.
Млали Борич
Велики Борич
Борич
Кула Рашка
Грил
Омара
Котрабудан
Балшићи
Деригнат – Скадарско Војводство
Зетска Каменица на Скадарском језеру, пропојена Албанији 1922. г. па самим тим гравитира Враци.
По књизи Албанског Академика и предсједника друштва историчара Селами Пулахија који је изучавао и објавио Скадарски дефтер из 1485. г. са пописом становништва, поменути тврди да на територији Скадарског санџаката нико није говорио албански језик, јер тада није ни постојала држава Албанијѕ ( установљена Манастирским конгресом 1912 .г у Валони) ни албанског језика, већ језик Гегаљонских Малесорских племена, који су још од средњег века припадали Кучима а сви заједно Горњој Зети.
Selami Pulaha ,Tiranë 1976 .
Због таквог крајње научно објективног става Академика Пулахија, Председник Савјета министара Народне социјалисичке републике Албаније Енвер Хоџа, доживотни вођа Албанске партије рада саветовао му је „ да се добровољно повуче са места Предсједника Академије Наука Албаније и друштва историчара, како не би узбуњивао јавност његовим ненаучним ставовима, посебно, академике такозване Косовске Академије наука и уметности, која је установљена после усвајања Устава СФРЈ 1974. г. и наносио зло албанској народности у Дарданији (по Косовским академицима старо име за Косово) Zeri i Popullit nn 1297 ,s.2. Селами Пулаха, није се предао под политичким притисцима албанских власти и бива смијењен декретом Рамиз Алије, потоњег Председника Президијума Албанске партије рада „као непријатељ марксистичко – лењинистичке идеје савремене Албаније“ – Arrkiv PPSH ,Tirane p.p. 205-23/1977