Archive

Месец: октобар 2024.

Знаменити Срби Албаније – Радивоје Беровић

Радивоје Беровић рођен је у Скадру,  27. новембар 1900 у породици Филипа Беровића, члана Српског правитељства Скадaрског, познатог  трговца и мајке Десанке рођ Крстовић из Грила Врачког. Породица Беровић имала је у власништву цјелокупни центар Скадра а његов предак гроф…

Ко је Каплан Буровић ?

Пише: Душко Секулић Каплан Буровић алб. Kaplan Resuli; Улцињ, Краљевина Југославија, 8. август 1934 је српски ,научник ,албанолог, књижевник, публициста и истраживач. Члан Академије наука и умјетности интелектуалаца. Буровићи су били угледни житељи Пераста , али су их Аустријанци протјерали….

Знаменити Срби Албаније – Коста Милићевић

Пише: Дејан Бешовић Омаре- Враке Скадарске срез Скадарски, 3. јун 1877 Рођен у свештеничкој породици, у селу Омаре – Врака близу Скадра од оца Свештеника Ђорђа и мајке Јане рођ.Брајовић По доласку у Београд, био је ђак прве генерације у…

ЖИВОТ СРБА У АЛБАНИЈИ ДАНАС

Пише: Генерални Конзул Републике Србије у Савезној Републици Немачкој Божидар Вучуровић Политика асимилације и албанизације се између осталог огледа и у сузбијању слободног изражавања етничке припадности на пописима становништва, тако да подаци о тачном броју Срба у Албанији не постоје….

Црна Гора – Избори у Подгорици 1936. године

Пише: Душко Секулић Представници Југословенске радикалне заједнице истицали да су они за „реалистичку ноту“, јер се „наше становништво увјерило да му више није политика лијепих ријечи и бучних обећања, него стварни ред, а само рад за општи бољитак“. Удружена опозиција…

Знаменити Срби Албаније

Пише: Дејан Бешовић Василије -Цицо Поповић Враке Скадарске – Борич, Скадар, 12. фебруар 1914 – сликар и карикатуриста,сненограф, филателиста, сфрагиста један од најзначајнијих наших умјетника 20. вијека у Македонији. Рођен је у Свештеничкој породици у Вракама Скадарским, братанац најзнаменитијег Српског…

Историја Срба у Аустралији, Новом Зеланду и Јужној Африци IX

Пише: Протојереј – ставрофор Србољуб М. Милетић Један од ефикасних начина да се досегне до што већег броја Срба расутих широм овог континента јесте и црквена штампа. Било је довољно тешкоћа у организовању српских парохија: почетно одушевљење се брзо гасило,…

Срби у Драчу

Пише: Дејан Бешовић Диспозиција града  Драча као мостобрана Отрантских врата добро je позната и значајна; Тај чувени јадрански теснац чине калабријски град Отрант и полуострво Карабурун на албанској обали.Касније ћемо видети да je то полуострво од изузетног значаја за историју раног средњег…

Знаменити Срби у Албанији

Пише: Дејан Бешовић Андрија Кушић рођен је 1885. године у Скадру, у познатој Српској породици ,гдје је провео дјетињство и добио прве уметничке подстицаје кроз слике познатог Српског сликара Николе Арсеновог Идроменића (Коле Идромено) . Ликовну умјетност студирао је између…

Знаменити Срби у Албанији – Милош Ђорђев Николић – Миђени (1911-1938)

Пише: Дејан Бешовић   *** Поводом повратка његове четри збирке поезије ,на српском језику ,које је Сугурими- тајна обавјештајна служба Албаније , заплијенила од 1945-1975 године Миђени је био и остао варљиви крик који грми у садашњости све времен. Међутим,…

Знаменити Срби у Албанији – Никола Вулић

Пише: Денан Бешовић Никола Вулић рођен у Скадру , 27. новембар 1872 .г.Био је српски историчар, класични филолог и археолог и професор. Вулић је био предавач на Великој школи у Београду и један од тројице оснивача Београдског универзитета и један…

Срби у Албанији – стварно стање (други део)

Пише: Дејан Бешовић Сложени процеси који су се одвијали на Балкану учинили су вишенационалност балканских држава историјском неминовношћу. Због тога, савремене идеје о националној хомогенизацији, о чисто националним територијама и државама – представљају својеврстан анахронизам. У свим балканским земљама постоје…

Срби у Албанији, стварно стање

Пише: Дејан Бешовић   Губљењем економске моћи, садашњи Срби у Албанији су изгубили и легитимну моћ над сопственом територијом и друштвеним токовима, а нарочито тамо где се су се налазили мултинационалним срединама . Није далеко од истине ако се каже…

Православци у Албанији, други део

Пише: Дејан Бешовић   До пре једног века Срби су били већинско становништво у  Скадру и на северу  Албаније, а југ ове земље такође је био насељен православцима, пре свега Србима, Цинцарима и Албанцима православцима.   Град Корча је био један од центара…

Православци у Албанији

Пише: Дејан Бешовић Готово сваки четврти становник Албаније данас се изјашњава као православац. Православце у Албанији не чине само Срби, Цинцари и Власи већ и велики број Албанаца. До пре једног века хришћани су били већинско становништво у Албанији, православци…

Срби у Албанији, пет сеоба Срба – девети део

Пише: Дејан Бешовић До сада о завршној петој сеоби Срба из Албаније готово и да није писано .Ако и јесте то су били штури формални извештаји о богослужењима ,појединих црквених гласила претежно из Црне Горе и огромни труд Митрополита Амфилохија…

Срби у Албанији ,пет сеоба – осми део

Пише: Дејан Бешовић   Око 50 врачанских породица одлази у мају, јуну и јулу 1941. из Пећи за Подгорицу и 40 врачанских породица одлази за Скадар . Смештају се у нехигијенским просторијама. Од заразе и глади помрло је много деце….

Пет сеоба Срба из Албаније – седми део

Пише: Дејан Бешовић   Врачани у Метохији су особито били везани за своје насељеничке оазе, али они су одржавали међусобне контакте као некадашње комшије и саплеменици. Притичу један другом у помоћ у тешким тренуцима. Скоро сви су на окупу на…

Срби у Албанији, пет сеоба – шести део

Пише: Дејан Бешовић   Исељавање Врачана и Каменича интензивирало се под Краљем Зогуом и 1935/6 године Матановићи, 18 породица, се насељавају 1934-35. године, у Подримље и то: шест породица у селу Бобовцу, по пет породица у Понорцу и Бублу и…

ВЕЧИТЕ СЕОБЕ ВРАКЕ!

Пише: Дејан Бешовић   Протојереј -крстоносац Велиша Поповић међу Србима у Албанији познат као и Поп Вело ,старешина Скадарске и Боричке Цркве ,Српско -православни намјесник Скадарско-врачки и каменичко-тушки ,архијерејски замјеник Светог Свештеномученика Владике рашко-призренског Серафима Јовановића кога су убили Арбанаси…

Срби у Албанији, пет сеоба – пети део

Пише: Дејан Бешовић Расељавање се интензивирало године 1933. Два врачанска рода, Вујачићи и Ђоровићи, напустили су Враку пре сеобе, тако да је остало 57 родова од којих је 31 род, укључујући и оне из Каменице и Деригњата, у целини захваћен…

Срби у Албанији, пет сеоба Срба – четврти део

Пише: Дејан Бешовић   Првих година Ахмед-бегове владавине Врачани су предахнули од националног и верског притиска. Одали су се свом мирном сеоском животу као поданици новонастале арбанашке државе. Економски су се опорављали. Слободно су испољавали своја национална и верска осећања…

Срби у Албанији, пет сеоба Срба – трећи део

Пише: Дејан Бешовић   Лондонским уговором о миру од 30. маја 1913. године прокламује се независна Арбанија, под протекторатом Аустро-Угарске. Разграничењем између Црне Горе и Арбаније Скадар са околином, укључујући и Враку, припао је Арбанији. У Првом светском рату, током…

Срби у Албанији, пет сеоба Срба – други део

Пише: Дејан Бешовић   С обзиром на амбивалентност албанско-српских односа до 1912. године и јавно прокламоване циљеве других балканских држава, Албанци су се током Првог балканског рата углавном борили на страни Османског царства, плашећи се (не без разлога) да промене…

Срби у Албанији, пет сеоба Срба

Пише: Дејан Бешовић   Исељавање Срба са простора Скадра ,Љеша и Бушата је дуг и интензиван процес. Разлози за ову појаву су сложени и вишеслојни. Познато је да је петовековна владавина Отоманског царства условила значајну идентификацију са њим словенског народа…

Љеш прво Српско војводство, трећи дио

Пише: Дејан Бешовић   Ђурађ Кастриотић – Скендербег – један од највећих Српских јунака Ђурђева породица Кастриотић, води поријекло од старог српског братства Браниловић из Зете. Скендербегов деда, Павле Кастриотић, доселио се из Зетског села Матагужи у Јањину у Епиру…

Љеш, прво Српско војводство, други дио

Пише: Дејан Бешовић   Иван Јастребов је писао о Мату као граничној области између Албанаца и Срба . Мат је планински предио кроз који протиче истоимена ријека, а налази се између Кроје (планински гребен) и Дебра (река Дрим са запада…

Љеш Прво Српско војводство, први дeо

Пише: Дејан Бешовић   Град Љеш ,налази се на лијевој обали Дрима око 9 километара од ушћа Дрима у Јадранско море на 30- так километра југозападно од Скадра . Подручје је тешко проходно, мочварно и слабо насељено. Љеш је значајна…

Српске школе у Скадру и Враки

Пише: Дејан Бешовић   Бригу око школе и њених потреба водила je српска црквено-школска општина. Она je иначе, била у сталном контакту и сарадњи са надлежним епископом призренским, a питање школе и њенога издржавања, посебно рада, било je осетљиво, па…

Скадар у XX веку

Пише: Дејан Бешовић   Избијањем Балканских ратова 1912-1913, Срби су покушали да град прикључе својим државама двијема Српским Краљевинама. За ово је постојало основа, јер је 20.000 становника области bahskia) говорило српски. Ово становништво се иселило или је асимиловано међу…

JP789 Slot menawarkan akses login dan alternatif, serta pengalaman slot online premium dengan RTP tinggi melalui JP789 Nexus.

jp789