Попутно различит а подједнако добар код сваког домаћина!

Сир из Полимља. Нешто што нема да се купи.

Views: 2012

Некада је готово свака кућа у нашем крају имала једну или две краве. Не много више… а не ни мање, и по коју овцу или козу. Разлог је био сасвим практичан, да се заокружи производња, да оно што земља роди а човек не може да поједе и преради поједе стока. Да нема траве а ни шаше, да трули по имању. Да воћњаци буду закидани… да њиве буду нагнојене. Ето, ту почиње наша прича о сиру. Потреба домаћина да има краве увећала је производњу млека које чељад нису могла попити у дану када је помузено. Нису наши стари имали модерне штале ни млекаре. Често ни раса говеда није била нешто посебно добра, али је била отпорна, здрава и краве су давале млеко какво не може више нигде на другом месту да се попије. Имала је свака кућа и по коју кокошку. Е сад можете замислити колико су те економије биле стабилне. Произведе се мало жита, мало поврћа, по које јаје… и намузе се довољно млека.

Као први, најстарији облик прераде млека у полутрајни производ долазимо до сира. А сир је био нешто без чега се није смело заноћити у кући … као без брашна. Јер, ко је имао сира и брашна није могао бити гладан. Технологија производње сира нашег краја се потпуно подудара са технологијом произдовње на Пештеру, Златару или сјеверу Црне Горе. Зато с правом можемо рећи да се ради о технологији производње сира из слива реке Лима. Или једноставно Полимском сиру.

Свеже помузено млеко се догрева до 36 степени целзијусових што су наше баке могле да оцене умакањем прста у загрејано млеко  а онда додавањем сиришта. Сириште се данас купује а некада се остављао део груша који се убацивао у ново загрејано млеко од следећег дана и тако се нове количине млека прерађивале у сир. Након одлежавања у топлој просторији, смеса се ручила у грудњаче, честу танку тканину која је дозвољавала отицање течности ( сурутке) а задржавала смесу. После ручења грудњаче су се везивале и качиле на штап… обично оклагију којом се месила пита, изнад посуде у којој се сакупљала сурутка. Сурутка је још један производ који се може пити у свежем стању или оставити да ускисне па потпом користити. Свакако рок трајања није дужи од 15 дана. Најлепша и најздравија је свежа тек исцеђена сурутка. Чврста материја се из грудњаче ручи у широку плитку посуду … где се добијена смеша притисне са дрвеним круговима и каменом над њим. Касније се сече у кришке, соли  и слојевито слаже  у каце или наменске посуде намењене одлежавању сира.

Сир се може конзумирати одмах још док није услољен као млад… онда као усољен, па све док траје. Добре домаћице су знале и умеле чувати сир чак до годину дана.

Сир је велики господин. Много љубави и енергије треба уложити да би био укусан, карактеристичне тврдоће, боје, да не буде рупичаст. Сваки домаћин користи готово исту технологију али он је у свакој кући различит, што је проузроковано квалиитетом ливада и осталог хранива, условима обраде млека, навика млекарке, здравља крава и оваца и свега осталог. Сир сваког домаћина има специфичан укус… сланоћу, чврстину… сви су различити и сви су добри. Права је привилегија доћи на ред и за своју породицу прибавити кантицу сира из полимског краја. Ако не можете сами, ми вам можемо предложити некога ко вам може помоћи. Свакако за све препоруке је полимски сир!

 

JP789 Slot menawarkan akses login dan alternatif, serta pengalaman slot online premium dengan RTP tinggi melalui JP789 Nexus.

jp789